A A A K K K
для людей із порушенням зору
Мереф’янська громада
Харківська область, Харківський район

Рішення сесії №1251/23 «Про внесення змін до рішення ХХVІ сесії Мереф’янської міської ради VIІІ скликання від 24.11.2022   № 1076/22»

Кількість переглядів: 79
Скликання: VIII
Сесія: ХXXIV
Тип документу: Рішення сесії
Дата прийняття: 19.05.2023
Дата оприлюднення: 23.05.2023
Автор: Жувага Я.Б.
Номер документу: 1251/23
Назва документу: Про внесення змін до рішення ХХVІ сесії Мереф’янської міської ради VIІІ скликання від 24.11.2022   № 1076/22
Прикріплені файли:
  1. Файл 1 (0.47 МБ)

МЕРЕФ’ЯНСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ХХХІVсесія Мереф’янської міської ради VІІІ скликання

 

РІШЕННЯ

 

від  19 травня 2023 року               м.Мерефа                           № 1251/23

Про внесення змін до рішення

ХХVІ сесії Мереф’янської міської

ради VIІІ скликання від 24.11.2022  

№ 1076/22

З метою підвищення рівня соціального захисту населення, надання якісних і доступних адміністративних послуг соціального характеру мешканцям громади, а також у зв’язку із збільшенням кількості звернень від громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб та постраждалих внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, керуючись п. 22 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; п.п. 16 п. 7 ст. 9 та п. 2 ст. 11 Закону України «Про адміністративні послуги»; п. 7 ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги», міська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Внести наступні зміни до додатку рішення ХХVІ сесії Мереф’янської міської ради VIІІ скликання від 24.11.2022 № 1076/22 «Про затвердження Програми соціального захисту населення Мереф’янської міської ради на 2023-2025 роки»:
    1. Доповнити пункт 1 розділу 6 «Напрями діяльності, завдання та заходи програми» підпунктом 1.6. наступного змісту:

«1.6. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України».

    1. Пункт 3 таблиці «Необхідний обсяг коштів на виконання Програми соціального захисту населення Мереф’янської міської ради у 2023-2025 р.р.» розділу 7 Програми «Ресурсне забезпечення», а також графу «Всього» цієї таблиці викласти у такій редакції:

 

№ п/п

Зміст

Необхідний обсяг коштів у 2023 році (грн.)

Необхідний обсяг коштів у 2024 році (грн.)

Необхідний обсяг коштів у 2025 році (грн.)

3

Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

1 101 000,00

1 221 000,00

1 301 000,00

 

Всього

15 858 124,00

17 561 059,00

19 349 044,00

 

 

    1. Пункт 1 таблиці розділу 9 «Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності» викласти у такій редакції:

 

Показник

Одиниця виміру

2023 рік

2024 рік

2025 рік

1. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади

Показник затрат

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на лікування мешканкам громади

Грн

1 800 000,00

1 978 205,00 

2 169 759,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на лікування мешканцям громади

Грн

900 000,00

992 240,00

1 091 450,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на поховання мешканкам громади

Грн

216 000,00

237 006,00

261 360,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на поховання мешканцям громади

Грн

164 000,00

178 794,00

196 020,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна мешканкам громади

Грн

180 000,00

198 016,00

217 804,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна мешканцям громади

Грн

90 000,00

99 008,00

108 902,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах

Грн

42 000,00

44 550,00

49 008,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки) на придбання технічних засобів (підгузків)

Грн

135 000,00

148 512,00

163 357,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки) на придбання технічних засобів (підгузків)

Грн

135 000,00

148 512,00

163 357,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Грн

120 000,00

131 875,00

151 216,00

Показник продукту

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на лікування

Кількість осіб

300

315

330

Мешканці, яким планується надати матеріальну допомогу на лікування

Кількість осіб

150

158

166

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на поховання

Кількість осіб

54

57

60

Мешканці, яким планується надати матеріальну допомогу на поховання

Кількість осіб

41

43

45

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна

Кількість осіб

30

32

34

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна

Кількість осіб

15

16

17

Сім’ї, яким планується надати матеріальну допомогу як сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах

Кількість сімей

14

15

16

Особи, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки), яким планується надати матеріальну допомогу на придбання технічних засобів (підгузків)

Кількість осіб

27

28

29

Особи, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки), яким планується надати матеріальну допомогу на придбання технічних засобів (підгузків)

Кількість осіб

27

28

29

Сім’ї, яким планується надати матеріальну допомогу сім’ям загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Кількість сімей

24

25

26

Показник ефективності

Середній розмір матеріальної допомоги на лікування однієї мешканки

Грн

6 000,00

6 280,00

6 575,00

Середній розмір матеріальної допомоги на лікування одного мешканця

Грн

6 000,00

6 280,00

6 575,00

Середній розмір матеріальної допомоги на поховання, який надається одній мешканці

Грн

4 000,00

4 158,00

4 356,00

Середній розмір матеріальної допомоги на поховання, який надається одному мешканцю

Грн

4 000,00

4 158,00

4 356,00

Середній розмір матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна однієї мешканки

Грн

6 000,00

6 188,00

6 406,00

Середній розмір матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна одного мешканця

Грн

6 000,00

6 188,00

6 406,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах

Грн

3 000,00

2 970,00

3 063,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї особи, яка здійснює догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки) на придбання технічних засобів, а саме підгузок

Грн

5 000,00

5 304,00

5 633,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї особи, яка здійснює догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки) на придбання технічних засобів, а саме підгузок

Грн

5 000,00

5 304,00

5 633,00

Середній розмір матеріальної допомоги для членів однієї сім’ї загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Грн

5 000,00

5 275,00

5 816,00

Показник якості

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на лікування до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканців, яким виплачена матеріальна допомога на лікування до загальної кількості мешканців, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на поховання до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на поховання до загальної кількості мешканців, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканців, яким виплачена матеріальна допомога на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна до загальної кількості мешканців, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка сімей, яким виплачена матеріальна допомога як сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах до загальної кількості сімей, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки), яким виплачена матеріальна допомога на придбання технічних засобів, а саме підгузків, до загальної кількості осіб, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки), яким виплачена матеріальна допомога на придбання технічних засобів, а саме підгузків, до загальної кількості осіб, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка сімей, яким виплачена матеріальна допомога для членів сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України до загальної кількості сімей, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

               
    1. Пункт 3 таблиці розділу 9 «Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності» викласти у такій редакції:

 

Показник

Одиниця виміру

2023 рік

2024 рік

2025 рік

3.Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Показник затрат

 

 

Обсяг коштів на виплату мешканкам  компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

450 000,00

500 000,00

550 000,00

Обсяг коштів на виплату мешканцям компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

650 000,00

720 000,00

750 000,00

Поштовий збір для виплати мешканцям і мешканкам компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

1 000,00

1 000,00

1 000,00

Показник продукту

Кількість мешканок, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Кількість осіб

45

50

55

Кількість мешканців, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Кількість осіб

65

72

75

Показник ефективності

Середня вартість компенсацій на одного мешканця

Грн/рік

10 000,00

10 000,00

10 000,00

Середня вартість компенсацій на одну мешканку

Грн/рік

10 000,00

10 000,00

10 000,00

Показник якості

Питома вага виплаченої компенсації мешканцям, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

Питома вага виплаченої компенсації мешканкам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

  1. Доручити відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності Мереф’янської міської ради здійснювати фінансування заходів відповідно до даної Програми.
  2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, культури, спорту, молодіжної політики, охорони здоров’я та соціального захисту населення Мереф’янської міської ради.

 

Міський голова                                                           Веніамін СІТОВ

 

Олена Слиш

 

 

З

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням ХХVІ сесії Мереф’янської міської ради VIІІ скликання від 24.11.2022 № 1076/22

  •  - зміни внесено рішенням ХХХІV сесії Мереф’янської міської ради VIІІ скликання від 19.05.2023 № 1251/23

 

Програма соціального захисту населення Мереф’янської міської ради на 2023-2025 роки

  1. Паспорт програми
  2. Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
  3. Мета програми
  4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
  5. Строки та етапи виконання програми
  6. Напрями діяльності, завдання та заходи програми
  7. Ресурсне забезпечення програми
  8. Організація управління та контролю за заходом виконання програми
  9. Очікувані кінцеві результати виконання програми, визначення її ефективності.
    1. Паспорт програми

 

Назва програми

Програма соціального захисту населення Мереф’янської міської ради на 2023-2025 рік

Дата прийняття рішення

Жовтень 2022

Ініціатор розроблення програми

Відділ соціального захисту населення Мереф’янської міської ради

Розробник програми

Відділ соціального захисту населення Мереф’янської міської ради

Відповідальний виконавець програми

Відділ соціального захисту населення Мереф’янської міської ради

Організації-співвиконавці

Структурні підрозділи Мереф’янської міської ради, підприємства, установи та організації Мереф’янської міської територіальної громади

Мета програми

Реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення, підтримка найбільш вразливих

верств населення, вирішення першочергових питань

щодо соціального захисту населення на території

Мереф’янської міської територіальної громади

Строки виконання програми

2023-2025

Загальні обсяги

Фінансування програми

Фінансування програми здійснюється за рахунок

Місцевого бюджету (в межах кошторисних призначень)

 

Очікуванні результати

виконання

Забезпечення реалізації політики соціального захисту

населення та всебічної підтримки соціально вразливих верств населення, часткове вирішення їх проблемних соціальних питань

Контроль за виконанням

програми

Перший заступник міського голови

 

    1. Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом

На території Мереф’янської міської територіальної громади проживає 25 734 осіб та близько 10 000 внутрішньо переміщених осіб. З них близько 8 000 осіб пенсійного віку, на яких поширюється дія Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», 238 сімей, які отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені, 118 сімей, які виховують дитину (дітей) з інвалідністю, 68 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування та 2 особи з їх числа, які перебувають у сім’ях опікунів-піклувальників та прийомних сім’ях, 962 особи, які отримують соціальні послуги в КУ «Мереф’янський центр надання соціальних послуг», 331 багатодітна сім’я (в них – 1613 дітей), соціальні гарантії яких встановлені Законами України «Про допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про основи соціальної захищеності особам з інвалідністю в Україні», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям-інвалідам», «Про соціальні послуги», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про протидію торгівлі людьми», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про охорону дитинства», «Про поховання та похоронну справу», «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020р. № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 р. № 417 «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2018р. № 273 «Про затвердження Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», постановою кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Економічне становище сім’ї залежить не лише від розміру доходів, а й від її соціально-демографічного складу – кількості дітей, працюючих та утриманців, віку членів сім’ї, їх професійного рівня. Найбільш уразливими є сім’ї, які виховують дітей, особливо багатодітні та неповні сім’ї. Також додаткової підтримки потребують пільгові категорії громадян.

Повсякчас зростає кількість звернень від мешканців громади, які на даний час гостро потребують окремих видів соціальних допомог, передусім, адресної грошової допомоги, в тому числі на лікування, поховання та на вирішення життєво важливих проблем. Особливо скрутне матеріальне становище складається у громадян, які, з незалежних від них причин, опинилися в екстремальній життєвій ситуації, а саме: наслідки пожежі, стихійного лиха, нещасного випадку, знищення або пошкодження майна внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, та інше. Таким чином, всі вразливі верстви населення потребують соціального захисту.

    1. Мета програми

Реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення, підтримка найбільш вразливих верств населення, вирішення першочергових питань щодо соціального захисту громадян, які мешкають у Мереф’янській міській територіальній громаді.

    1. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми

Враховуючи вже існуючий досвід надання соціальних допомог, додаткових соціальних гарантій, соціальної підтримки молоді, багатодітних сімей, сімей з дітьми, прийняття Програми забезпечить розв’язання соціальних проблем міста, оскільки застосовує до їх вирішення принципи системності та комплексності, координує взаємодію органів міської ради, об’єднань громадян та безпосередньо громадськості. Крім того, запровадження програмного фінансування заходів Програми забезпечує прозорість бюджетного процесу в соціальній сфері на території Мереф’янської міської територіальної громади.

Комплексний та системний підхід до проведення політики соціального захисту населення здійснюватиметься шляхом координації зусиль усіх соціальних служб міста, комунальних підприємств, організацій та установ у справі захисту конституційного права на належний рівень життя, поліпшення соціально-економічних умов життя.

    1. Строки та етапи виконання програми

Програма реалізується протягом 2023-2025 років. Розробник залишає за собою право вносити зміни та доповнення з урахуванням прийнятих нормативних актів.

    1. Напрями діяльності, завдання та заходи програми

Пріоритетними завданнями програми є:

  1. Забезпечення надання одноразової грошової матеріальної допомоги мешканцям та мешканкам громади.
    1. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади на лікування.
    2. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади на поховання.
    3. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна.
    4. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади родини яких опинилися у складних життєвих обставинах.
    5. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам громади, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б на придбання технічних засобів(підгузків).
    6. Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України
  2. Забезпечення надання пільг з послуг зв’язку окремим категоріям громадян згідно з чинним законодавством.
  3. Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
  4. Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.
  5. Відшкодування витрат надавачам послуг із організування поховань за організацію поховань військовослужбовців, які загинули внаслідок воєнних (бойових) дій, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також знайдених невпізнаних трупів, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, осіб без певного місця проживання, померлих одиноких громадян, які мешкали на території Мереф’янської міської територіальної громади і не отримували пенсію та соціальні виплати, що дають право на отримання допомоги на поховання в Пенсійному фонді України або Управлінні соціального захисту населення.
  6. Забезпечення перевезень пільгового контингенту на приміських маршрутах з Мереф’янської міської територіальної громади до м. Харкова.
  7. Забезпечення надання послуг з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом).
  8. Забезпечення організації санаторно-курортного лікування та відпочинку окремих категорій громадян.
  9. Забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї.
  10. Забезпечення придбання бланків посвідчень «Ветеран праці».
  11. Забезпечення заходів щодо вшанування жінок, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня».
  12. Забезпечення заходів щодо протидії торгівлі людьми, насильства в сім’ї та/або насильства за ознакою статі та гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу.
    1. Розміщення в засобах масової інформації повідомлень щодо протидії торгівлі людьми, домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу. Профілактична робота з протидії торгівлі людьми.
    2. Надання соціально-психологічної допомоги особам, що постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, соціальних послуг з консультування, кризового та екстреного втручання, соціальної профілактики відповідно до їх потреб.
  13. Забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та /або насильства за ознакою статі», а саме: організація харчування та прання білизни.

 

 

  1. Ресурсне забезпечення

Фінансування заходів щодо виконання програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету із залученням інших джерел фінансування не заборонених законодавством.

 

Необхідний обсяг коштів на виконання Програми соціального захисту населення Мереф’янської міської ради у 2023-2025рр.

 

 

 

№п/п

 

 

Зміст

Необхідний обсяг коштів у 2023 році

(грн.)

Необхідний обсяг коштів у 2024 році

(грн.)

Необхідний обсяг коштів у 2025 році

(грн.)

1

Виплата одноразової грошової матеріальної допомоги громадянам та громадянкам, які зареєстровані та/або проживають на території громади

3 782 000,00

4 156 718,00

4 572 233,00

2

Відшкодування пільг за послуги зв’язку окремим категоріям громадян

97 200,00

106 950,00

117 675,00

3

Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

1 101 000,00

1 221 000,00

1 301 000,00

4

Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

165 174,00

181 692,00

199 860,00

5

Відшкодування витрат надавачам послуг із організування поховань за організацію поховань військовослужбовців, які загинули внаслідок воєнних (бойових) дій, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також знайдених невпізнаних трупів, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, осіб без певного місця проживання, померлих одиноких громадян, які мешкали на території Мереф’янської міської територіальної громади і не отримували пенсію та соціальні виплати, що дають право на отримання допомоги на поховання в Пенсійному фонді України або Управлінні соціального захисту населення.

405 000,00

445 500,00

490 050,00

6

Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті м. Мерефа «Селекційне» м. Харків «Холодна гора» – м. Мерефа «Селекційне»

4 050 000,00

4 455 000,00

4 900 500,00

7

Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті м. Мерефа «Оболона» –м. Харків «пр-т Гагаріна» м. Мерефа «Оболона»

2 700 000,00

2 970 000,00

3 267 000,00

8

Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті смт Утківка м. Харків «Холодна гора» смт Утківка

2 025 000,00

2 227 500,00

2 450 250,00

9

Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом відшкодування компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на маршруті с. Яковлівка м. Харків с. Яковлівка

202 500,00

222 750,00

245 025,00

10

Забезпечення надання послуг з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом)

540 000,00

594 000,00

653 400,00

11

Забезпечення проведення санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю загального захворювання, осіб з інвалідністю з дитинства, ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», у санаторно – курортних закладах Харківської області

476 950,00

629 580,00

761 838,00

12

Забезпечення проведення відпочинку у санаторно-курортних закладах Харківської області осіб, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони із відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях у районах її проведення, членів їх сімей та членів сімей загиблих учасників бойових дій

15 795,00

17 375,00

19 115,00

13

Забезпечення проведення санаторно –  курортного лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 854

118 470,00

130 320,00

143 350,00

14

Забезпечення проведення санаторно-курортного лікування постраждалих громадян віднесених до категорії 2 та потерпілих дітей (крім дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою)

56 865,00

62 550,00

68 805,00

15

Забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

33 345,00

40 680,00

49 760,00

16

Забезпечення придбання бланків посвідчень «Ветеран праці»

32 500,00

37 500,00

41 000,00

17

Вшанування жінок, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»

36 480,00

40 114,00

44 160,00

18

Забезпечення заходів щодо протидії торгівлі людьми, насильства в сім’ї та/або насильства за ознакою статі та гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу

2 700,00

2 970,00

3 268,00

19

Забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього  насильства  та/або насильства за ознакою статі», а саме:  організація харчування та прання білизни

17 145,00

18 860,00

20 755,00

 

Всього

15 858 124,00

17 561 059,00

19 349 044,00

 

  1. Організація управління та контролю за ходом виконання програми

Контроль за виконанням Програми, координацію між виконавцями, визначення порядку інформування (строків та форм звітності про хід виконання) здійснює перший заступник міського голови.

 

  1. Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності

 

Показник

Одиниця виміру

2023 рік

2024 рік

2025 рік

1.   Забезпечення надання одноразової фінансової допомоги мешканцям та мешканкам

громади

Показник затрат

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на лікування мешканкам громади

Грн

1 800 000,00

1 978 205,00

2 169 759,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на лікування мешканцям громади

Грн

900 000,00

992 240,00

1 091 450,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на поховання мешканкам громади

Грн

216 000,00

237 006,00

261 360,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на поховання мешканцям громади

Грн

164 000,00

178 794,00

196 020,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна мешканкам громади

Грн

180 000,00

198 016,00

217 804,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна мешканцям громади

Грн

90 000,00

99 008,00

108 902,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах

Грн

42 000,00

44 550,00

49 008,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки) на  придбання технічних засобів (підгузків)

Грн

135 000,00

148 512,00

163 357,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги  особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б  (хлопці/чоловіки) на придбання технічних засобів (підгузків)

Грн

135 000,00

148 512,00

163 357,00

Обсяг коштів на надання матеріальної допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Грн

120 000,00

131 875,00

151 216,00

Показник продукту

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на лікування

Кількість

осіб

300

315

330

Мешканці, яким планується надати матеріальну допомогу на лікування

Кількість

осіб

150

158

166

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на поховання

Кількість

осіб

54

57

60

Мешканці, яким планується надати матеріальну допомогу на поховання

Кількість

осіб

41

43

45

Мешканки, яким планується надати матеріальну допомогу на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна

Кількість

осіб

30

32

34

Мешканці, яким планується надати матеріальну допомогу на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна

Кількість осіб

15

16

17

Сім’ї, яким планується надати матеріальну допомогу як сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах

Кількість осіб

14

15

16

Особи, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки), яким планується надати матеріальну допомогу на придбання технічних засобів, а саме підгузків

Кількість осіб

27

28

29

Особи, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки), яким планується надати матеріальну допомогу на придбання технічних засобів, а саме підгузків

Кількість осіб

27

28

29

Сім’ї, яким планується надати матеріальну допомогу сім’ям загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Кількість сімей

24

25

26

Показник ефективності

Середній розмір матеріальної допомоги на лікування однієї мешканки

Грн

6000,00

6280,00

6 575,00

Середній розмір матеріальної допомоги на лікування одного мешканця

Грн

6000,00

6280,00

6 575,00

Середній розмір матеріальної допомоги на поховання, який надається одній мешканці

Грн

4000,00

4 158,00

4 356,00

Середній розмір матеріальної допомоги на поховання, який надається одному мешканцю

Грн

4000,00

4 158,00

4 356,00

Середній розмір матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна однієї мешканки

Грн

6000,00

6 188,00

6 406,00

Середній розмір матеріальної допомоги на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна одного мешканця

Грн

6000,00

6 188,00

6 406,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї сім’ї, яка опинилися в складних життєвих обставинах

Грн

3000,00

2 970,00

3 063,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї особи, яка здійснює догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки) на придбання технічних засобів, а саме підгузок

Грн

5 000,00

5 304,00

5 633,00

Середній розмір матеріальної допомоги для однієї особи, яка здійснює догляд за особами з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки) на придбання технічних засобів, а саме підгузок

Грн

5 000,00

5 304,00

5 633,00

Середній розмір матеріальної допомоги для членів однієї сім’ї загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України

Грн

5 000,00

5 275,00

5 816,00

Показник якості

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на лікування до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканців, яким виплачена матеріальна допомога на лікування до загальної кількості мешканців, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на поховання до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Часткамешканок,якимвиплаченаматеріальнадопомоганапохованнядозагальноїкількостімешканців,якимплануєтьсянадатидопомогу

%

100

100

100

Частка мешканок, яким виплачена матеріальна допомога на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна до загальної кількості мешканок, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка мешканців, яким виплачена матеріальна допомога на ліквідацію наслідків знищення або пошкодження житла і майна до загальної кількості мешканців, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка сімей, яким виплачена матеріальна допомога як сім’ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах до загальної кількості сімей, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (дівчата/жінки), яким виплачена матеріальна допомога на придбання технічних засобів, а саме підгузків, до загальної кількості осіб, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю І групи, підгрупи А і Б (хлопці/чоловіки), яким виплачена матеріальна допомога на придбання технічних засобів, а саме підгузків, до загальної кількості осіб, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

Частка сімей, яким виплачена матеріальна допомога для членів сімей загиблих (померлих) учасників воєнних (бойових) дій внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України до загальної кількості сімей, яким планується надати допомогу

%

100

100

100

2.Забезпечення надання пільг з послуг зв’язку окремим категоріям громадян згідно чинного

законодавства

Показник затрат

Обсяг коштів на надання пільг з послуг зв’язку мешканцям

Грн/рік

64 800,00

71 300,00

78 450,00

Обсяг коштів на надання пільг з послуг зв’язку мешканкам

Грн/рік

32 400,00

35 650,00

39 225,00

Показник продукту

Кількість мешканців, які отримують пільги з послуг зв’язку

Кількість

осіб

50

50

50

Кількість мешканок, які отримують пільги з послуг зв’язку

Кількість

осіб

25

25

25

Показник ефективності

Середня кількість витрат на надання пільг з послуг зв’язку на одного мешканця

Грн/рік

1 296,00

1 426,00

1 569,00

Середня кількість витрат на надання пільг з послуг зв’язку на одну мешканку

Грн/рік

1 296,00

1 426,00

1 569,00

Показник якості

Питома вага виплачених пільг з послуг зв’язку до запланованих мешканцям

%

100

100

100

Питома вага виплачених пільг з послуг зв’язку до запланованих мешканкам

%

100

100

100

3.Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з

догляду на непрофесійній основі

Показник затрат

Обсяг коштів на виплату мешканцям компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

450 000,00

500 000,00

550 000,00

Обсяг коштів на виплату мешканкам компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

650 000,00

720 000,00

750 000,00

Поштовий збір для виплати мешканцям і мешканкам компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Грн

1 000,00

1 000,00

1 000,00

Показник продукту

Кількість мешканців, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Кількість осіб

45

50

55

Кількість мешканок, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Кількість осіб

65

72

75

Показник ефективності

Середня вартість компенсацій на одного мешканця

Грн/рік

10 000,00

10 000,00

10 000,00

Середня вартість компенсацій на одну мешканку

Грн/рік

10 000,00

10 000,00

10 000,00

Показник якості

Питома вага виплаченої компенсації мешканцям, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

Питома вага виплаченої компенсації мешканкам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

4.Забезпечення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Показник затрат

Обсяг коштів на виплату компенсації фізичним особам (мешканцям), які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Грн

82 587,00

90 846,00

99 930,00

Обсяг коштів на виплату компенсації фізичним особам (мешканкам), які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Грн

82 587,00

90 846,00

99 930,00

Показник продукту

Кількість мешканців, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Кількість осіб

1

1

1

Кількість мешканок, які отримують компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Кількість осіб

1

1

1

Показник ефективності

Середня вартість компенсації на одну мешканку

Грн/рік

82 587,00

90 846,00

99 930,00

Середня вартість компенсації на одного мешканця

Грн/рік

82 587,00

90 846,00

99 930,00

Показник якості

Питома вага виплаченої компенсації особам (мешканкам), які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

Питома вага виплаченої компенсації особам (мешканцям), які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі до нарахованої суми компенсації

%

100

100

100

5. Відшкодування витрат надавачам послуг із організування поховань за організацію поховань військовослужбовців, які загинули внаслідок воєнних (бойових) дій, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також знайдених невпізнаних трупів, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, осіб без певного місця проживання, померлих одиноких громадян, які мешкали на території Мереф’янської міської ОТГ і не отримували пенсію та соціальні виплати, що дають право на отримання допомоги на поховання в Пенсійному фонді України або Управлінні соціального захисту населення

Показник затрат

Обсяг коштів на відшкодування витрат надавачам послуг із організування поховань за організацію поховань військовослужбовців, які загинули внаслідок воєнних (бойових) дій, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також знайдених невпізнаних трупів, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, осіб без певного місця проживання, померлих одиноких громадян, які мешкали на території Мереф’янської міської територіальної громади і не отримували пенсію та соціальні виплати, що дають право на отримання допомоги на поховання в Пенсійному фонді України або Управлінні соціального захисту населення

Грн

405 000,00

445 500,00

490 050,00

Показник продукту

Кількість похованих

Кількість осіб

50

50

50

Показник ефективності

Середня вартість одного поховання

Грн

8100,00

8 910,00

9 801,00

6.Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті м. Мерефа «Селекційне» м. Харків «Холодна гора» – м. Мерефа «Селекційне»

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення перевезень пільгового контингенту

Грн

4 050 000,00

4 455 000,00

4 900 500,00

Показник продукту

Кількість рейсів для перевезення пільгового контингенту

Кількість рейсів/рік

1144

1144

1144

Показник ефективності

Середня вартість одного рейсу

Грн

3 540,21

3 894,23

4 283,65

7.Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті м. Мерефа «Оболона» м. Харків «пр. Гагаріна» м. Мерефа «Оболона»

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення перевезень пільгового контингенту

Грн

2 700 000,00

2 970 000,00

3 267 000,00

Показник продукту

Кількість оборотних рейсів для перевезення пільгового контингенту

Кількість

рейсів/рік

1192

1192

1192

Показник ефективності

Середня вартість одного рейсу

Грн

2 265,10

2 491,61

2 740,77

8.Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом закупівлі послуг з регулярних перевезень на приміському маршруті смт Утківка м. Харків «Холодна гора» смт Утківка

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення перевезень пільгового контингенту

Грн

2 025 000,00

2 227 500,00

2 450 250,00

Показник продукту

Кількість оборотних рейсів для перевезення пільгового контингенту

Кількість рейсів/рік

1500

1500

1500

Показник ефективності

Середня вартість одного рейсу

Грн

1 350,00

1 485,00

1 633,50

9.Забезпечення перевезень пільгового контингенту шляхом відшкодування компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на маршруті с. Яковлівка – м. Харків с. Яковлівка

Показник затрат

Обсяг коштів компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян фізичним особам підприємцям

Грн

202 500,00

222 750,00

245 025,00

Показник продукту

Кількість отримувачів компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян

Кількість

1

1

1

Показник ефективності

Середньомісячний розмір компенсації за пільговий проїзд автомобільним транспортом

Грн

16 875,00

18 562,50

20 418,75

Показник якості

Питома вага відшкодованих компенсацій до запланованих

%

100

100

100

10. Забезпечення надання послуг з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом)

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення надання послуг з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом)

Грн

540 000,00

594 000,00

653 400,00

Показник продукту

Кількість рейсів для перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом)

Кількість рейсів/рік

10

10

10

Показник ефективності

Середня вартість послуги з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом)

Грн.

54 000,00

59 400,00

65 340,00

Показник якості

Питома вага виплачених коштів на забезпечення надання послуг з перевезення гуманітарної та благодійної допомоги, отримувачем якої є Мереф’янська міська рада та її виконавчі органи (оплата послуг з обслуговування автомобільним транспортом) до запланованого обсягу

%

100

100

100

11.Забезпечення проведення санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю загального захворювання, осіб з інвалідністю з дитинства, ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального

захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», у санаторно-курортних закладах Харківської області

Показник затрат

Обсяг коштів на проведення санаторно-курортного лікування мешканцям - особам з інвалідністю загального захворювання, осіб з інвалідністю з дитинства, ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», у санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн/рік

333 865,00

419 720,00

496 349,00

Обсяг коштів на проведення санаторно-курортного лікування мешканкам –  особам з інвалідністю загального захворювання, осіб з інвалідністю з дитинства, ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», у санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн/рік

143 085,00

209 860,00

265 489,00

Показник продукту

Кількість мешканців яким було проведено санаторно-курортне лікування в санаторно-курортних закладах Харківської області

Кількість осіб

35

40

43

Кількість мешканок яким було проведено санаторно-курортне лікування в санаторно-курортних закладах Харківської області

Кількість осіб

15

20

23

Показник ефективності

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного лікування на одного мешканця в санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн

9 539,00

10 493,00

11 543,00

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного лікування на одну мешканку в санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн

9 539,00

10 493,00

11 543,00

Показник якості

Питома вага проведеного санаторно-курортного лікування мешканців до запланованих осіб

%

100

100

100

Питома вага проведеного санаторно-курортного лікування мешканок до запланованих осіб

%

100

100

100

12.Забезпечення проведення відпочинку у санаторно-курортних закладах Харківської області осіб, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони із відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях у районах її проведення,

членів їх сімей та членів сімей загиблих учасників бойових дій.

Показник затрат

Обсяг коштів на проведення відпочинку у санаторно-курортних закладах Харківської області мешканців, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони із відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях у районах її проведення, членів їх сімей та членів сімей загиблих учасників бойових дій.

Грн/рік

9 477,00

10 425,00

11 469,00

Обсяг коштів на проведення відпочинку у санаторно-курортних закладах Харківської області мешканок, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони із відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях у районах її проведення, членів їх сімей та членів сімей загиблих учасників бойових дій.

Грн/рік

6 318,00

6 950,00

7 646,00

Показник продукту

Кількість мешканців, яким було проведено відпочинок у санаторно-курортних закладах Харківської області

Кількість осіб

3

3

3

Кількість мешканок, яким було проведено відпочинок у санаторно-курортних закладах Харківської області

Кількість осіб

2

2

2

Показник ефективності

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного відпочинку на одного мешканця в санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн

3 159,00

3 475,00

3 823,00

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного відпочинку на одну мешканку в санаторно-курортних закладах Харківської області

Грн

3 159,00

3 475,00

3 823,00

Показник якості

Питома вага проведеного санаторно-курортного відпочинку мешканців до запланованих осіб

%

100

100

100

Питома вага проведеного санаторно-курортного відпочинку мешканок до запланованих осіб

%

100

100

100

13.Забезпечення проведення санаторно-курортного лікування громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 854

Показник затрат

Обсяг коштів на проведення санаторно-курортного лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1

Грн/рік

118 470,00

130 320,00

143 350,00

Показник продукту

Кількість осіб, яким було проведено лікування

Кількість

осіб

10

10

10

Показник ефективності

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного лікування на одну особу

Грн

11 847,00

13 032,00

14 335,00

Показник якості

Питома вага проведеного санаторно-курортного лікування осіб до запланованих осіб

%

100

100

100

14. Забезпечення проведення санаторно-курортного лікування постраждалих громадян віднесених до категорії 2 та потерпілих дітей (крім дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою )відповідно до порядку, затвердженого рішенням обласної ради)

Показник затрат

Обсяг коштів на проведення санаторно-курортного лікування постраждалих громадян віднесених до категорії 2 та потерпілих дітей (крім дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою)

Грн/рік

56 865,00

62 550,00

68 805,00

Показник продукту

Кількість осіб, яким було проведено лікування

Кількість

осіб

5

5

5

Показник ефективності

Середня кількість витрат на проведення санаторно-курортного лікування на одну особу

Грн

11 373,00

12 510,00

13 761,00

Показник якості

Питома вага проведеного санаторно-курортного лікування осіб до запланованих осіб

%

100

100

100

15.Забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Грн/рік

33 345,00

40 680,00

49 760,00

Показник продукту

Кількість осіб, які будуть забезпечені бланками посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Кількість осіб

513

565

622

Показник ефективності

Середня кількість витрат на забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Грн

65,0

72,00

80,00

Показник якості

Питома вага придбаних бланків до запланованих

%

100

100

100

16.Забезпечення придбання бланків посвідчень «Ветеран праці»

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення придбання бланків посвідчень «Ветеран праці»

Грн/рік

32 500,00

37 500,00

41 000,00

Показник продукту

Кількість осіб, які будуть забезпечені бланками посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Кількість осіб

500

500

500

Показник ефективності

Середня кількість витрат на забезпечення придбання бланків посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї

Грн

65,00

75,00

82,00

Показник якості

Питома вага придбаних бланків до запланованих

%

100

100

100

17.Забезпечення заходів щодо вшанування жінок, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня»

Показник затрат

Обсяг коштів на проведення заходу щодо вшанування жінок, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня» до Дня матері

Грн

36 480,00

40 114,00

44 160,00

Показник продукту

Кількість проведених заходів

Кількість заходів

1

1

1

Кількість осіб, охоплених заходом

Кількість осіб

60

62

64

Показник ефективності

Середні витрати на одну особу

Грн

608,00

647,00

690,00

Показник якості

Питома вага проведених заходів до запланованих

%

100

100

100

18.Забезпечення заходів щодо протидії торгівлі людьми, насильства в сім’ї та/або насильства за ознакою статі та гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу

Показник затрат

Обсяг коштів на виготовлення інформаційної продукції для розміщення в засобах масової інформації повідомлень щодо протидії торгівлі людьми, домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу

Грн

2 700,00

2 970,00

3 268,00

Показник продукту

 

Кількість проведених заходів щодо протидії торгівлі людьми, домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, гендерної рівності чоловіків та жінок, булінгу

Кількість

2

2

2

Показник ефективності

Середні витрати на проведення одного заходу

Грн

1 350,00

1 485,00

1 634,00

Показник якості

 

Питома вага проведених заходів до запланованих

%

100

100

100

19.Забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а

саме: організація харчування та прання білизни

Показник затрат

Обсяг коштів на забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: організація харчування.

Грн/рік

16 200,00

17 820,00

19 610,00

Обсяг коштів на забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: прання білизни.

Грн/рік

945

1 040

1 145

Показник продукту

Кількість осіб, які будуть забезпечені перебуванням у кризовій кімнаті при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: організація харчування.

Кількість осіб

10

10

10

Кількість осіб, які будуть забезпечені перебуванням у кризовій кімнаті при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: прання білизни

Кількість осіб

5

5

5

Показник ефективності

Середня кількість витрат на одну особу, яка забезпечена перебуванням у кризовій кімнаті при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: організація харчування.

Грн

1 620,00

1 782,00

1 961,00

Середня кількість витрат на одну особу, яка забезпечена перебуванням у кризовій кімнаті при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: прання білизни.

Грн

189,00

208,00

229,00

Показник якості

 

Питома вага проведених заходів до запланованих щодо забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: організація харчування.

%

100

100

100

Питома вага проведених заходів до запланованих щодо забезпечення функціонування кризової кімнати при «Кризовому (денному) центрі для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», а саме: прання білизни.

%

100

100

100

             

 

 


« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень