Мереф’янська громада
Харківська область, Харківський район

Профілактика метгемоглобінемії у дітей

Дата: 02.07.2018 10:09
Кількість переглядів: 1822

Мереф'янське міське лабораторне відділення Харківської районной філіі ДУ «Харьківський обласний лабораторний центр МОЗ України» надає інформацію щодо профілактики метгемоглобінемії у дітей.

Метгемоглобінемія – захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові.

Метгемоглобін – це одна із форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини. Цей стан сприяє розвитку прогресуючої гіпоксії в тканинах організму людини, особливо дітей. У немовлят та дітей першого року життя спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Чим менша за віком дитина, тим тяжче перебігає хвороба. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Перебіг хвороби у дітей, у яких виникає це отруєння, супроводжується проносами, розладами серцево-судинної системи. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра дитини набуває синьо-сірого відтінку. За останні три роки в області реєструються випадки захворювання на метгемоглобінемію дітей, переважно новонароджених і віком до одного року життя.

До захворювання на метгемоглобінемію призводить вживання питної води, переважно з колодязів і криниць, а також продуктів харчування, в основному, рослинного походження з високим рівнем вмісту нітратів.

Нітрати з різних видів хімічних забруднювачів є найнебезпечнішими забруднювачами, які в рослинах накопичуються через підвищений вміст мінеральних та особливо органічних добрив в грунті. Ранні овочі, особливо тепличні, містять більше нітратів, ніж ті, що вирощенні пізніше на відкритому грунті.

Важливими показниками забруднення питної води децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів) є солі аміаку, азотистої кислоти (нітрити) та азотної кислоти (нітрати). Аміак є початковим продуктом гниття і його присутність у воді свідчить про свіже фекальне забруднення. Нітрити та нітрати є кінцевими продуктами мінералізації органічних речовин. Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%. Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

Щоб уникнути отруєнь нітратами необхідно використовувати якісну воду перевірену в лабораторії. Якість води в колодязях залежить від місць розташування колодязів, стану прилеглої території, наявності джерел забруднення, санітарно-технічного стану колодязів та здійснення заходів щодо належного їх утримання.

З метою профілактики захворювання на мегемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Не готуйте дитячі суміші з використанням колодязьної води, якщо не впевнені в її якості
  • Не купуйте та не вживайте ранні овочі без наявності результатів лабораторних досліджень на вміст нітратів
  • Не вживайте ранні парникові овочі, на яких з’явилась гниль або цвіль
  • Не давайте дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі понад 2 години, оскільки в них за цих умов також наростає вміст нітритів
  • При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою
  • Забезпечте утримання приватного колодязя в належному стані – своєчасно ремонтуйте та очищуйте його. Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу

Забезпечення населення безпечними та якісними харчовими продуктами та питною водою можливе лише за умов створення ефективної системи лабораторного контролю. Для лабораторного контролю якості та безпечності питної води, плодоовочевої продукції звертайтесь в Мереф'янське міське лабораторне відділення Харківської районной філіі ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України», де працюють атестовані лабораторії: санітарно-гігієнічна, бактеріологічна та лабораторія фізичних факторів. Лабораторії надають платні послуги згідно до заявок за цінами, затвердженими Постановою КМУ від 27.08.2003р. №1351.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень