Профілактика кору
Кір – це гостре вірусне захворювання, яке характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизових оболонках ротової порожнини (щоки) і папульозно-плямистим висипом на шкірі. На теперішній час кір залишається однією з найбільш поширених вакцинокерованих інфекційних хвороб, що передається повітряно-крапельним шляхом.
Інкубаційний період кору в середньому триває 9-11 днів, може продовжуватися до 17– 21 днів.
Джерелом інфекції є хворі на кір в катаральному періоді і в перші дні висипань. Шлях передачі – повітряно-крапельний (поширюється при розмові, кашлі, чханні).
Кір найчастіше ускладнюється вторинною бактеріальною пневмонією. У дітей раннього віку виникають запалення гортані (ларингіт) і бронхів (бронхіт), стоматити. У дорослих кір може сприяти розвитку менінгітів і менінгоенцефалітів, а також плевритів. Рідкісне, але досить небезпечне ускладнення – коровий енцефаліт.
Сприйнятливість до кору не залежить від віку людини. Єдиною захищеною від кору віковою групою є діти перших 3 місяців життя, які народилися від матерів, що мають протикоровий імунітет. Інфікуватися на кір може будь-яка особа, яка не має специфічного імунітету, тобто та, яка не була вакцинована, або не до кінця одужала після перенесеної хвороби.
Для запобігання захворювання і тяжких ускладнень єдиним заходом залишається вакцинація проти кору.
Для екстреної профілактики у вогнищі вводиться протикорова вакцина до 3-го дня від моменту контакту з хворим на кір.
На сьогодні вакцинація розглядається світовою спільнотою як найбільш економічний та доступний засіб боротьби з інфекціями та засіб досягнення активного довголіття для всіх соціальних груп населення як у розвинутих країнах, так і в країнах, що розвиваються.
ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»
Харківська районна філія Мереф’янське міське лабораторне відділення