Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів
Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів була вчинена 18 червня 2009 року у м. Тромсе (Норвегія) і набула чинності для України 1 грудня 2020 року.
Країна стала 10-ю країною, яка ратифікувала Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів, або, як її називають, Конвенцію Тромсе.
Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів (далі – Конвенція) є першим офіційним обов’язковим документом, який забезпечує право на доступ до офіційних документів, що створюються органами державної влади.
Конвенція встановлює наступні гарантії для реалізації права на доступ до офіційних документів:
- запитувач не зобов’язаний зазначати причину запиту про доступ до офіційного документа;
- заявнику може бути надано право залишатися анонімним;
- в доступі може бути відмовлено лише у випадках:
1) якщо, незважаючи на сприяння державного органу, запит залишається занадто невизначеним, щоб дозволити ідентифікувати офіційний документ;
2) якщо запит є явно невиправданим:
- заявник має право отримати на вимогу від органу влади письмове обґрунтування відмови у повному або частковому доступу до офіційного документу;
- перегляд документів у приміщенні органу державної влади має бути безкоштовним, а плата стягується лише за виготовлення копії офіційного документа.
Конвенцією встановлено, що заявник, чий запит про надання офіційного документу було відхилено, прямо чи опосередковано, повністю або частково, повинен мати право доступу до процедури перегляду рішення судом або іншим незалежним та неупередженим органом, утвореним відповідно до закону.
У відповідності до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Отже, з моменту набуття чинності для України, положення Конвенції повинні застосовуватися в питаннях, які регулюють доступ до офіційних документів.
Окрім того, в Україні, починаючи з 2011 р., діє Закон України «Про доступ до публічної інформації», в якому більш детально врегульовані питання порядку надання доступу до офіційних документів.
Заступник начальника відділу
«Мереф’янське бюро правової допомоги»
Харківського місцевого центру
з надання безоплатної вторинної
правової допомоги В. А. Гогін
вул. Дніпровська, 205, м. Мерефа тел.: (057) 748-21-37