Мереф’янська громада
Харківська область, Харківський район

Відсторонення від роботи через відмову працівника здійснити вакцинацію від COVID-19

Дата: 01.10.2021 10:24
Кількість переглядів: 2431

Відсторонення від роботи — це однин із випадків передбачених законодавством призупинення трудових правовідносин, яке полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором і тимчасове увільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.

Тимчасове увільнення працівника від виконання його трудових обов’язків в порядку відсторонення від роботи, на умовах та підставах встановлених законодавством за суттю не є дисциплінарним стягненням, а є особливим запобіжним заходом, який застосовується у виняткових випадках, і має за мету відвернення та/або попередження негативних наслідків. Призупинення трудових відносин в такому випадку не тягне за собою обов’язкове їх припинення. При цьому на період усунення від роботи за працівником зберігається його робоче місце.

Підстави відсторонення від роботи визначені в статті 46 Кодексу законів про працю України та іншими нормативно – правовими актами. Так відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі:

  • появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
  • відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Також, статтею 23 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»  передбачається, що у разі якщо бактеріоносіями є особи, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, такі особи за їх згодою тимчасово переводяться на роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб. Якщо зазначених осіб перевести на іншу роботу неможливо, вони відсторонюються від роботи в порядку, встановленому законом. На період відсторонення від роботи цим особам виплачується допомога у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Вищевказані норми права на сьогодні не містять такої підстави відсторонення від роботи, як відмова працівника здійснити вакцинацію від COVID-19. За таких обставин працівник не може бути відсторнений від роботи за відмову від вакцинації.

Однак, звертаємо увагу, що Міністерство охорони здоров’я підготувало проєкт наказу про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням.

Документ передбачає затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням, передбачивши включення вакцинації від коронавірусу на період дії карантину, встановленого урядом, для працівників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних підрозділів; працівників місцевих державних адміністрацій; працівників закладів професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних закладів освіти.

За відмову від проведення вакцинації передбачається відсторонення від роботи на період дії карантину без збереження зарплати.

Однак, на теперішній час даний проект наказу не прийнято та відсутня інформація щодо строків його підписання та набрання чинності.

 

Начальник відділу

«Мереф’янське бюро правової допомоги»

М. Куцеконь

тел. 748-21-37

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень