Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів: роз'яснення ВС
Постановою Верховного Суду у справі № 154/3345/16 (адміністративне провадження № К/9901/42686/18) ухваленою 18 травня 2022 року, було завершено розгляд спору про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів.
Так, зі змісту постанови вбачається, що дві особи претендували на приватизацію однієї земельної ділянки. Міська рада надала дозвіл особі, яка звернулася першою, а іншій - відмовила. Другий претендент оскаржив це рішення до суду.
Представник відповідача пояснив, що підставою для відмови позивачеві в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд стали рекомендації постійної депутатської комісії міської ради з питань містобудування, ЖКГ, інфраструктури, комунальної власності, енергозбереження та земельних відносин міської ради, суть яких - надавати ділянки згідно зі списком черговості.
Суди першої та апеляційної інстанцій розійшлися в оцінці правомірності такого підходу органу місцевого самоврядування.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду звернув увагу на правовий висновок, сформульований при розгляді спорів з подібними правовідносинами, про вичерпність переліку підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України.
А саме підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам:
- законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;
- генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації;
- схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;
- проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Також судова колегія вказала на сталу правову позицію про те, що чинним законодавством не передбачено право органів місцевого самоврядування відступати від положень ст. 118 ЗК України, в тому числі не передбачено й відмовляти в задоволенні вимоги про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з відведенням земельної ділянки іншій особі.
Отже, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має надаватися всім особам, які звернулися до органу місцевого самоврядування з відповідною заявою. Як наслідок, проект можуть розробляти одночасно декілька замовників, а хто з них отримає ділянку - визначатиметься на стадії затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність.
Завідувач сектору
«Мереф’янське бюро правової допомоги»
М. Куцеконь
тел. 748-21-37