Мереф’янська громада
Харківська область, Харківський район

Правова позиція ВС щодо встановлення факту наявності трудового стажу

Дата: 22.09.2022 15:18
Кількість переглядів: 405

Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Зазначив, що отримує пенсію за віком, однак Пенсійний фонд при нарахуванні йому пенсії не врахував період його роботи майже в сім років. Позивач пояснив, що на підприємстві, на яке його було переведено, виникла пожежа, внаслідок якої знищені всі документи, в тому числі книги наказів та книги з нарахування заробітної плати. Факт його роботи у цей період можуть підтвердити його співробітники.

Отже, з огляду на наведені обставини, позивач просив встановити цей період його роботи для зарахування до страхового стажу та перерахунку пенсії за віком.

Місцевий суд позовні вимоги задовольнив, виходячи з доведеності та обґрунтованості вимог заявника. Також суд першої інстанції врахував, що позасудовим способом неможливо встановити такі факти, що мають юридичне значення, а первинні документи, які б їх підтверджували, не збереглися.

В свою чергу апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, а провадження у цій справі закрив. Суд зауважив, що встановлення факту наявності трудового стажу відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній,  здійснюється органами Пенсійного фонду України, а не у судовому порядку.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодився із висновком апеляційного суду (постанова у справі № 347/576/18 від 10.06.2020 р.).

Так, ВС посилається, що відповідно до пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

У судовому порядку має встановлюватися лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження.

ВС вказав, що встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку.

Заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.

З урахуванням наведеного питання встановлення факту наявності трудового стажу не підлягає судовому розгляду, а повинне вирішуватись у позасудовому порядку відповідно до встановленої законодавством процедури.

 

Завідувач сектору
«Мереф’янське бюро правової допомоги»
М. Куцеконь

тел. 748-21-37

 

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень