Дистанційне розірвання трудового договору
У випадку коли працівник переїхав до іншої місцевості або країни та бажає звільнитися через зміну життєвих обставин можливий обмін трудовими документами між роботодавцем та працівником за допомогою засобів поштового зв'язку
Так, Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 03.12.2018 р. № 686/21222/16-ц висловив наступну позицію: «За відсутності попередньої згоди сторін трудових правовідносин на обмін офіційними документами засобами електронного зв'язку, такі документи мають подаватись у паперовій формі з оригінальним підписом автора документа, оскільки направлення заяви засобами електронного зв'язку не дає можливості іншій стороні встановити справжнє волевиявлення заявника».
У разі направлення засобами поштового зв'язку заяви про звільнення, роботодавець вважається попередженим про таке звільнення у день отримання такої заяви. Та через два тижні після цього має бути розірваний трудовий договір.
У разі, якщо працівник має виключні підстави для розірвання трудового договору без попередження роботодавця за два тижні, то у заяві потрібно їх вказати та вказати момент, з якого працівник просить розірвати трудовий договір.
Серед таких обставин можна назвати:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
- вступ до закладу освіти;
- неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
- вагітність;
- догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
- догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
- вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом;
- інші причини.
Відтак, переїзд працівника на нове місце проживання може слугувати причиною для звільнення без дотримання двотижневого строку звільнення за ініціативою працівника. Моментом звільнення у цьому випадку буде дата, яку вкаже сам працівник у заяві, наприклад, дату наступну за днем отримання роботодавцем заяви про звільнення.
У разі, якщо трудова книжка зберігається у роботодавця, то відповідно до пункту 4.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України № 58 від 29.07.93 року (далі - Інструкція), роботодавець зобов'язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення.
Відповідно до п. 4.2. Інструкції, якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Тобто, у заяві про звільнення також може бути зазначено про намір працівника отримати трудову книжку засобами поштового зв'язку.
Однак, варто зазначити, що трудові книжки заборонені до пересилання засобами міжнародного поштового зв'язку за пунктом 37 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270.
Отже, у разі наявності заяви або згоди працівника на пересилання йому трудової книжки, остання може бути відправлена лише поштовим відправленням по Україні.
«Мереф’янське бюро правової допомоги»
М. Куцеконь
тел. 748-21-37