Засоби індивідуального захисту
Які бувають засоби індивідуального захисту?
У побутових умовах і на робочому місці людина нерідко стикається з ситуаціями, в яких необхідно захищати своє життя або здоров'я від впливу небезпечних факторів або отруйних речовин. Якщо безпека при роботі або збереження здоров'я не можуть бути забезпечені комплексними засобами, автоматичними системами або архітектурно-будівельними особливостями будівель і споруд, то на перший план виходять Засоби індивідуального захисту.
Класифікація
Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) - це елементи одягу або спеціальні носимі аксесуари, призначені для захисту на виробництві і в побутових умовах від радіоактивного, хімічного ураження, впливу отруйних і біологічно небезпечних речовин, теплового, світлового випромінювання та інших факторів. Крім того, вони оберігають користувача від нетоксичного пилу, диму, вогню, рідких розчинів, механічних пошкоджень і електричного струму. Використання ЗІЗ знижує ураження внутрішніх органів, органів дихання, слуху і зору, шкірних покривів шкідливими речовинами і випромінюванням під час екстрених ситуацій, а також знижують ризик виникнення і розвитку професійних захворювань.
Згідно норм державного стандарту України ЗІЗ поділяються на десять категорій:
- засоби захисту голови - спеціальні каски, шоломи і підшоломники, берети, кепки, сітки для волосся та інше;
- засоби захисту органів слуху - протишумові вкладки для вух, звукозахисні шоломи і навушники, спеціальні пристрої з телефонією і електронними приймачами;
- засоби захисту обличчя та очей - окуляри і екрани, що оберігають органи зору від механічного пошкодження, лазерного, ультрафіолетового, рентгенівського, інфрачервоного випромінювання;
- засоби захисту органів дихання - фільтрувальні та ізоляційні дихальні пристрої;
- засоби захисту рук, плечей і передпліч - рукавиці і рукавички, що захищають від механічних пошкоджень, хімічних речовин, електричного струму, вібрації, низької і високої температури та інших вражаючих факторів;
- засоби захисту ніг - спецвзуття, наколінники, зимові підошви, шипи і пластини, електроізолююче взуття;
- спецодяг - костюми ізолюючі, комбінезони, рятувальні жилети, сигнальний одяг, куртки, Штани, накидки, жакети, кофти, халати та інші елементи одягу, що захищають від механічних пошкоджень, хімічних речовин, електричного струму, екстремальних температур;
- засоби захисту від падіння з висоти – оберігають пояси і страхувальні троси, карабіни, стропи, затискачі, гальмівні мотузки, спускові пристрої;
- засоби захисту шкіри - гелі, креми та мазі, антисептики, що захищають і очищають шкіру склади;
- комплексні засоби.
Крім того, в ЗІЗ традиційно включають індивідуальні медичні та хімічні інструменти препарати і речовини в складі аптечок, антидотів, перев'язувальних комплектів, засобів знезараження отрут в організмі людини і профілактики радіаційного опромінення.
У разі якщо ЗІЗ купуються організаціями та компаніями для своїх співробітників, конкретні норми забезпечення працівників цехів, виробничих ділянок і структурних підрозділів встановлюються індивідуально на основі галузевих регламентуючих документів. За погодженням з інспектором з охорони праці та профспілковими організаціями керівництво підприємства може замінювати одне найменування засобів індивідуального захисту на інше, забезпечивши при цьому комплексну безпеку від усіх шкідливих факторів конкретної ділянки виробничого процесу.
Де застосовуються ЗІЗ?
Використання ЗІЗ обгрунтовано не тільки при проведенні рятувальних робіт під час пожеж та інших стихійних лих або ліквідації їх наслідків. Також, існує велика кількість робіт, умови яких передбачають вплив несприятливих зовнішніх факторів на зайнятий персонал і співробітників. Застосування засобів є обов'язковим для захисту персоналу в компаніях, пов'язаних з переробкою, зберіганням хімічно активних або радіоактивних сполук і речовин, з можливістю отримання механічних пошкоджень і травм, температурних опіків.
При виборі конкретного типу ЗІЗ важливо брати до уваги всі умови їх використання. Спеціальні протигази або респіратори застосовуються тільки в тому випадку, якщо точно відомий хімічний склад і концентрація шкідливих речовин в повітрі. Під час роботи на об'єктах житлового або промислового будівництва обов'язковим є використання будівельних касок. Під час проведення зварювальних робіт слід захищати не тільки органи зору, але і шкіру обличчя – використовується маска або лицьові щитки.
Особлива сфера застосування ЗІЗ-роботі з електроприладами та електроустановками. Для цього використовуються гумові рукавиці, спеціальне взуття і діелектричні килимки. Спеціальне взуття та рукавички також застосовуються для роботи з агресивними хімічними сполуками, які здатні викликати пошкодження шкірних покривів людини. Навушники або вкладиші застосовуються для роботи в умовах підвищеного шуму для захисту органів слуху.
Дотримання всіх умови і норм чинного законодавства допоможе мінімізувати ризик отримання травми або професійного хронічного захворювання, збереже здоров'я і життя людей в екстрених ситуаціях, під час пожеж та інших стихійних лих.
Відділ охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту Мереф'янської міської ради