Правила поведінки, щоб уникнути ураження електричним струмом
Щоб уникнути нещасних випадків пов’язаних з ураженням електричним струмом, необхідно дотримуватись таких правил безпечної поведінки:
- не залишайте без нагляду включені в мережу електричні прилади (особливо електропраска, електроплитку і обігрівач);
- оберігайте електричні прилади від попадання в них вологи;
- забороняється торкатися руками оголених кінців проводки, ремонтувати вимикачі, що
- знаходяться під напругою, розетки і патрони, електроприлади перед початком ремонтних
- робіт мережу необхідно знеструмити;
- знаходячись у воді або стоячи босоніж на мокрій підлозі, не можна торкатися ламп, вимикачів-перемикачів, елементів проводки голіруч;
- не торкайтеся водопровідних кранів або каналізаційних пристроїв, а також металевих предметів, якщо у вас в руках електроприлад, включений в мережу;
- не торкайтеся вологими руками до включених в електричну мережу приладів, вимикачів, розеток, цоколів електролампочок;
- небезпека ураження електрострумом може виникнути при користуванні електроприладами з
- порушеною ізоляцією, електроплитками з відкритою спіраллю, саморобними печами, електронагрівачами.
Одне з небезпечних проявів електрики – це крокова напруга (електрична напруга), що виникає між двома точками поблизу струмопровідної лінії, яка торкається землі, на відстані одного кроку. Наближатися до обірваного проводу заборонено!
Перша допомога при ураженні електричним струмом
Заходи першої допомоги залежать від стану потерпілого після визволення його від електричного струму. Для визначення стану необхідно вжити таких заходів:
- покласти потерпілого спиною на тверду поверхню;
- перевірити наявність у потерпілого дихання;
- перевірити наявність у потерпілого пульсу на сонній артерії;
- з'ясувати стан зіниці, широка зіниця вказує на погіршення кровопостачання.
У всіх випадках ураження електричним струмом виклик лікаря є обов'язковим незалежно від стану потерпілого.
Якщо потерпілий знаходиться при свідомості, його треба покласти у зручне положення і до прибуття лікаря забезпечити спокій, обов'язково спостерігаючи задиханням і пульсом. Не можна дозволяти потерпілому рухатись, продовжувати роботу. Якщо лікаря швидко викликати не можна, необхідно терміново доставити потерпілого у медичний пункт.
Якщо потерпілий знаходиться у непритомному стані, його необхідно покласти, розстебнути одяг, забезпечити приплив свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, бризнути на нього водою і забезпечити спокій. У той же час потрібно викликати лікаря. Якщо потерпілий дихає погано, рідко і судомно, йому необхідно робити штучне дихання і непрямий масаж серця.
У разі відсутності в потерпілого ознак життя не можна вважати його померлим. Якщо в такому стані потерпілому не буде надано негайну першу допомогу у вигляді штучного дихання і зовнішнього масажу серця, то настане смерть. Оживлення організму, ураженого електричним струмом, може бути проведено кількома способами. Всі вони базуються на штучному диханні. Починати штучне дихання слід негайно після вивільнення потерпілого від електричного струму і проводити безперервно до досягнення позитивного результату. Штучне дихання необхідно робити безперервно, до прибуття лікаря.
Переносити потерпілого до іншого місця треба тільки в тих випадках, коли йому, чи особі, яка надає допомогу, продовжує загрожувати небезпека.
Відділ охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту Мереф'янської міської ради